Answer:
f(x)=5x+25-1
8(x)- -2x-3
=30-1
=8x+6x
=29+14x
43x
The point of intersection of the two functions is (3, 27).
The system of equations is:
f(x) = 5x + 25 - 1 = 5x + 24
g(x) = 2x - 3
To solve this system, we can use the elimination method. We can eliminate the x-term by adding the two equations together.
f(x) + g(x) = 5x + 24 + 2x - 3 = 7x + 21
Solving for x, we get:
x = 21/7 = 3
Now that we know the value of x, we can plug it back into either equation to find the value of y. Let's use the equation for f(x).
f(x) = 5x + 24
f(3) = 5(3) + 24 = 27
Therefore, the point of intersection of the two functions is (3, 27).
To the nearest tenth, the point of intersection is (3.0, 27.0).
The point of intersection of the two functions is (3, 27).
The system of equations is:
f(x) = 5x + 25 - 1 = 5x + 24
g(x) = 2x - 3
To solve this system, we can use the elimination method. We can eliminate the x-term by adding the two equations together.
f(x) + g(x) = 5x + 24 + 2x - 3 = 7x + 21
Solving for x, we get:
x = 21/7 = 3
Now that we know the value of x, we can plug it back into either equation to find the value of y. Let's use the equation for f(x).
f(x) = 5x + 24
f(3) = 5(3) + 24 = 27
Therefore, the point of intersection of the two functions is (3, 27).
To the nearest tenth, the point of intersection is (3.0, 27.0)
To learn more about functions here:
https://brainly.com/question/31062578
#SPJ2
Which is the equation, in the point-slope form, for a line that goes through (2,-6) and has a slope of -3/4
Answer:
y+6 = -3/4 * (x - 2)
Step-by-step explanation:
* = multiplication
equation for $.10 times 30 equals three dollars
Answer:
30 (.1)=3
or you could do
30×.1=3
you could use either one but I dont know what the person your turning the work in requires the equation to look like
Figure ABCD is a parallelogram.
What is the perimeter of ABCD?
A
4y - 2
B
3x - 1
122+2
D
2y + 6
O 14 units
O 38 units
044 units
O 49 units
Answer:
38
Step-by-step explanation:
Please help!!!Water flows through a pipe at a rate of 620 gallons every 5.5 minutes. Express this rate of flow in cups per second. Round your answer to the nearest tenth.
Answer:
30 cups/second
Step-by-step explanation:
620 gallons = 9,920 cups
5.5 minutes = 330 seconds
9,920/330 = ~30
The expression 3(2x+7)-4(-3x+5) is equal (=) to what?
The answer is 18x + 1
find the measures of the angles labeled in the figure on the right
Answer:
Step-by-step explanation:
EFD = 90* (straight line = 180, and other angle is 90)
EHF = 180-52 = 128* (again straight line)
HFG = 90-32 = 58* (its a right angle (can tell by the square angle) = 90*)
G = 180 - 52 - 58 = 70* (angles in triangle = 180)
E = 180 - 32 - 128 = 20* (angles in triangle = 180)
4.
Joe has 15.25 ounces of cookie
dough. If each cookie uses 0.5 ounces
of cookie dough, how many cookies
can Joe make for everyone?
What are the correct solutions to the quadratic
equation y2 – 13y + 40 = 0?
y = -5
or
y = -8
Answer above!
Can anyone help me with this question? please :)
At a super market broccoli and celery are sold at $0.59 per 100 g and $0.26 pee 100g.how much do 1.2 kg of broccoli and 950 g of celery costs
1.2 kg of broccoli costs $7.08.
950 g of celery costs $2.47.
In order to determine the cost of 1.2 kg of broccoli, the first step is to determine the cost of 1kg of broccoli
1 kg = 1000 g
100g = 0.1 kg
Cost of one kg of broccoli = $0.59 / 0.1 = $5.90
The second step is to determine the cost of 1.2kg of broccoli.
$5.9 x 1.2 = $7.08
In order to determine the cost of 950g of celery, the cost of 1g of celery.
$0.26 / 100 = $0.0026
The second step is to determine the cost of 950g of celery.
950 x 0.0026 = $2.47
A similar question was answered here: https://brainly.com/question/8138090?referrer=searchResults
Plz help me WILL MARK BRAINLIEST
plz serious answers only and show work no links or will be reported
PLEASE HELP
The table shows information about the population of a city.
Population in 2001 is 420 000
Population in 2011 is 480 000
Liam claims
"From 2011 to 2021 the population of the city will increase by
the same percentage as from 2001 to 2011"
He works out.
population increase from 2001 to 2011 = 480 000 - 420 000
= 60 000
population in 2021 = 480 000 + 60 000
= 540 000
Does the population of 540 000 match his claim?
You must show your working.
Answer:
y
Step-by-step explanation:
Your friend incorrectly factors the expression
15x - 20xy as 5x(3 – 4xy).
-
Factor the expression correctly.
Answer:
5x(3 - 4y)
Step-by-step explanation:
Answer:
5x(3-4y)
Step-by-step explanation:
graph the linear function. j(x)=-1/3x+5
Answer:
Here ya go!
Step-by-step explanation:
solve for X.
-3 + 6 = 2x - 24
a: -30
b: -6
c: 6
d: 30
Answer:
The answer should be 13.5. but it was not given.
Step-by-step explanation:
[tex] - 3 + 6 = 2x - 24 \\ 3 = 2x - 24 \\ 24 + 3 = 2x \\ 27 = 3x \\ \frac{27}{3} = x \\ 13.5 = x \\ [/tex]
help me, please. I need it quick
Answer:
Perimeter : 8
Step-by-step explanation: 2 times 4= 8
PLEASE HELP ME RIGHT NOWWWW
Answer:
9. A, C,
10. A, B,
Step-by-step explanation:
The kite shown below is translated 8 units to the right and 1 unit up.
Which property will remain the same?
A.
the perimeter of the kite
B.
the coordinates of the x-intercept
C.
the coordinates of the vertices
D.
the angle between the top vertex and the origin
Answer:
fhbf
Step-by-step explanation:
frbhrfbjrbfr
help me due in 15 minutes! - giving brainly if correct and WORK IS SHOWN
please answer both if possible!
Answer:
both questions are same i think
look at the photo i have sent
Simplify the expression to a + bi form:
(-5 – 3i) – (11 – 9i)
Answer: -16 + 6i
Step-by-step explanation:
(-5-3i) - (11-9i)
expand parentheses:
-5 - 3i - 11 + 9i
combine like terms:
-16 + 6i
Help please, it is easy but not for me.
Answer:
60.28.
Step-by-step explanation:
We need the sine function because we are given the opposite side and we need the hypotenuse.
sin 71 = 57 / x
Cross multiply
x * sin 71 = 57
x = 57 / sin 71
= 60.28.
what is 1760 rounded to the nearest hundred
Answer:
1800
Step-by-step explanation:
Draw a picture and write an equation to help you solve the following problems
Answer with Step-by-step explanation:
7x+x=90 [Being complementary angles]
8x=90
x=90/8
x=11.25
x-38+x=180 [Being supplementary angles]
2x=218
x=109
ASAP PLZ
Melissa is driving on the highway at the legal speed of 65 mi/h. She notices there is an accident ahead approximately 200 feet away. Her reaction time is 0.75 of a second. Is she far enough away to bring the car to a safe and complete stop?
*Round your answers to 2 places after the decimal!
1 Reaction distance =
2 Breaking distance =
3 Total Stopping Distance =
4 yes or no
Answer:
You are asked to find the skid distance given the speed,
the drag factor, and the braking efficiency.
Step-by-step explanation:
Use the skid speed formula. S = √
_______
30Dfn
Substitute 50 for S, 1.2 for f,
and 0.9 for n. 50 =√
___________________
30 × D × 1.2 × 0.9
Simplify the expression under the radical. 50 = √
_______
32.4D
What is the slope of the line that passes through the given points?
(-1, -5) and (-12, -5)
Watch out for those negative signs!
Select one:
a.
0
b.
undefined (this means you get an answer like 5/0, you CANNOT divide a number by 0!)
c.
10/13 fraction
d.
13/10 fraction
Answer:
The answer is A. 0
Step-by-step explanation:
If you graph the equation it shows a straight horizontal line and that makes it zero
Answer:
A) 0
or m = 0
Step-by-step explanation:
Slope is zero, because it's just a straight horizontal line.
You can tell when you graph it or by the fact that they both have the same y-value, in this case -5.
I hope this helps :)
How would you write 0.1 bar as a fraction
Answer:
1/10
Step-by-step explanation:
Divide 1 by 0.1, which equals 10
10 becomes your denominator, and 1 is the numerator
Since 1/10 = 0.1*10 = 1
please help!!! due tmrw and I don't understand it :(
Answer:
for quest
Step-by-step explanation:
For part A of question 4:
The sales tax is .99¢
So the total is $15.99
A house cleaning company charges a constant rate for each hour of cleaning. They charge $135 for 3 hours of cleaning.
Number of hours cleaning
Amount charged for cleaning (in dollars)
3
$135
18
How much would the company charge for 18 hours of cleaning?
$675
⊝
$810
⊝
$2,430
⊝
$45
⊝
Answer: $810 (B)
Step-by-step explanation: first youd need to find how much they pay for 1 hour. In this case, itd be 135/3 = 45. now multiply by 18 (because 1 hr x 18 = 18 hrs). this would get you to 810.
WILL NAME brainliest
Answer:
[tex]x=13[/tex]
Step-by-step explanation:
By the definition of an angle bisector, we have that [tex]8x-23=5x+16[/tex].
We can add [tex]23[/tex] to both sides to get [tex]8x=5x+39[/tex].
We can then subtract [tex]5x[/tex] from both sides to get [tex]3x=39[/tex].
We can finally divide both sides by [tex]3[/tex] to get [tex]\boxed{x=13}[/tex]
here is a graph of a polynomial function with degree 4 what statements are true about the function?
The statements that are true about the functions are:
The leading coefficient is positive.
It has two relative maximums
It has four linear factors.
One of the zeroes is x = 2.
What is a polynomial?Polynomial is an equation written as the sum of terms of the form kx^n.
where k and n are positive integers.
We have,
From the graph,
The graph passes through the following points on the graph.
x = -4
x = -2
x = 2
x = 6
This means the polynomial function is:
P(x) = (x + 4)(x + 2)(x - 2)(x - 6)
If we simplify the polynomial we get,
P(x) = (x² + 2x + 4x + 8) (x² + 6x - 2x + 12)
P(x) = [tex]x^{4}[/tex] + 6x³ - 2x³ + 12x² + 2x³ + 12x² - 4x² + 24x + 4x³ + 24x² - 8x² + 48x + 8x² + 48x - 16x + 96
P(x) =[tex]x^{4}[/tex] + 10x³ + 44x² + 104x + 96
The leading coefficient is positive 1 so it is positive.
The constant term is a positive number (96).
The relative maximum is a point on the graph where the function changes from increasing to decreasing.
So,
From the graph, there is only one point.
So only one relative maximum.
The relative minimum is a point on the graph where the function changes from decreasing to increasing.
So,
From the graph, there are two relative maximums.
The function has four linear factors
(x + 4), (x + 2), (x - 2), and (x - 6).
x = -4, x = -2, x = 2, and x = 6
Thus,
The statements that are true about the functions are:
The leading coefficient is positive.
It has two relative maximums
It has four linear factors.
One of the zeroes is x = 2.
Learn more about polynomials here:
https://brainly.com/question/2284746
#SPJ2