Answer:
112
Step-by-step explanation:
120*6=720
3*125=375
2*116.5=233
375+233=608
720-608=112
answer=112
What is the value of x if...
9x - 4 - 4x = 8 + 3x
Hello!
Answer:
x=6
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
mowed 3 yards for $35.00
Answer:
AYO HE LOOKIN SPIFFY
Step-by-step explanation:
Suppose that the value of a stock varies each day from $12.82 to $33.17 with
a uniform distribution.
Find the third quartile; 75% of all days the stock is below what value?
Answer:
$28.08
Step-by-step explanation:
$33.17 - $12.82 = $20.35
75% of $20.35 = $15.26
$15.26 + $12.82 = $28.08
Andrew and Kate have $30 to spend on dinner, tax, and gratuity at Mo's Restaurant, Tax is 0%, and they will give a 15%
tip on the total bill after taxes. Their dinner costs $21.00. Which statement correctly explains whether Andrew and Kate
have enough money to pay their bill?
Yes. They have enough to pay their bill: $30x1.08 - 131 80 and $31 80x1.15 - $38.57,
Yes. They have enough to pay their bill: $21x1.08 - $22 28 and $22.28x1 Why 625,80),
No. They do not have enough to pay their bill: 130 x 1.08 - 531 80 and $31 80x115 -- $38 57,
No. They do not have enough to pay their bill: $21x 108 - $22.28 and $22.28 x 1.15 - $25 60.
Answer:
If the cost of dinner is less then the money that the Andrew and Kate have then we can say Andrew and Kate have enough money to pay their bill. answer should be "b".
Step-by-step explanation:
Answer: its B.)
Step-by-step explanation:
A women buys a coat through the mail for $250 plus 9% sale tax. If another 10% is added onto this total for shipping and handling, what is the total cost of the coat ?
Answer:
Find 9% of 250 by turning 9% into a decimal.
.09 x 250 gives you 22.50
add 22.50 to 250
now you have 272.50
now find 10% of 272.50 by converting 10% into a decimal.
.10 x 272.50 gives you 27.25
Add that to 272.50 and you total cost is
$299.75
After training for and running a marathon, an athlete wants to reduce her daily run
by half each day. The marathon is about 26 mi. How many days will it take after the
marathon before she runs less than a mile a day? Show your work.
Answer:
6 days
Step-by-step explanation:
This question becomes much easier when written out per day (shown below). The question tells us that she is reducing her run by half every day, so all we need to is divide the previous day by 2 to get the current day. She starts out with 26 miles so this is our day 1 value.
Day 1 = 26 miles
Day 2 = 13 miles (26÷2=13)
Day 3 = 6.5 miles (13÷2=6.5)
Day 4 = 3.25 miles (6.5÷2=3.25)
Day 5 = 1.625 miles (3.25÷2=1.625)
Day 6 = 0.8125 miles (1.625÷2=0.8125)
We can see that by day 6, her total running amount is less that 1 mile, so the final answer is 6 days.
Determine which of the following is a geometric sequence.
A. 2, 5, 8, 11
B. 2, -6, -18, -24
C. 3, -6, 12, -24
D. 3, 6, 18, 36
Step-by-step explanation:
A is in geometric sequence as 3 is added in the number,
2 + 3 = 5, 5 + 3 = 8, 8 + 3 = 11
hope this answer helps you dear...take care and may u have a great day ahead!
Hi could someone please help me thank you
Answer:
f(x) = 25 * 1.25ˣ
Step-by-step explanation:
Use Desmos
Search it up
how is five hundred two thousand,seven and four hundredths written in expanded nataion?
Answer:
502,007.004
Step-by-step explanation:
because I smart middle schooler
Answer:
502,007.004
Step-by-step explanation:
because I smart middle schooler
First four terms
f(n)=n^3-n^2+1
Answer:
The function of this equation is: [tex]F(n)=\frac{1}{4}n^4-\frac{1}{3}n^3+n+C[/tex]
Step-by-step explanation:
Answer:
1, 5, 19, 49
Step-by-step explanation:
To obtain the first 4 terms substitute n = 1, 2, 3, 4 into f(n)
f(1) = 1³ - 1² + 1 = 1 - 1 + 1 = 1
f(2) = 2³ - 2² + 1 = 8 - 4 + 1 = 4 + 1 = 5
f(3) = 3³ - 3² + 1 = 27 - 9 + 1 = 18 + 1 = 19
f(4) = 4³ - 4² + 1 = 64 - 16 + 1 = 48 + 1 = 49
The first 4 terms are 1, 5, 19, 49
help me pleaseeeeeeee
Answer:
59 im pretty sure
Step-by-step explanation:
What is an equivalent expression for 6x6x3x3x3x3
A square with side length 5.5 mm is increased by a factor of 11. What will be the perimeter of the square after dilation?
22 mm
60.5 mm
242 mm
2,662 mm
Answer:
The perimeter of the square after dilation will be 242 mm
Step-by-step explanation:
[tex]5.5*11 = 66.5\\P = 4s\\P = 4(66.5mm)\\P = 242mm[/tex]
Answer:
its c
Step-by-step explanation:
got it right on edge
Divide.
(−1/5)÷(−4/5)
What is the quotient?
Enter your answer as a simplified fraction in the box.
The quotient from the expression (−1/5) ÷ (−4/5), in the simplified fraction is 1/4.
We have,
To calculate the quotient of the expression (−1/5) ÷ (−4/5), you can follow these steps:
- Invert the second fraction (divisor): (-4/5) becomes (-5/4).
- Multiply the first fraction (dividend) by the inverted second fraction: (-1/5) * (-5/4).
- Simplify the result if possible.
(-1/5) * (-5/4)
= (1 * 5) / (5 * 4)
= 5 / 20
Both the numerator and denominator have a common factor of 5, which can be cancelled out:
5 / 20 = 1 / 4
Thus,
The quotient in the simplified fraction is 1/4.
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ3
x/3 - 13= 9
Plz help its very confusing
Answer:
x = 66
Step-by-step explanation:
Solve for x by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.
Answer:
[tex] \frac{x}{3} - 13 = 9 \\ \\ \frac{x}{3} = 9 + 13 \\ \\ \frac{x}{3} = 22 \\ x = 22 \times 3 \\ x = 66. answer. [/tex]
write 1 409 in words
Answer:
One thousand four hundred nine
Step-by-step explanation:
75 muffins in 5 batches
Unit Rate
Sorry forgot the to put the question in.
Answer:
-2/3 rational i/2 irrational 0.7 rational √5 irrational √ 16 irrational 0 whole number 3.89 rational -4 integer
Step--by-step explanation:√ 5 rational or irrational
Natural Number: -2/3, 0.7,√16, 0, -4
Whole Number: 0.7,√16 0
Integers: -2/3, 0.7,√16,0, -4
Rational Number: -2/3, 0.7, √16,0, -4
Irrational Number: π/2, √5,
If x=19 and y=8, find y when x=38
Answer:
I think it would be 27
Step-by-step explanation:
because 8 is 11 less than 19 and you would subtract 11 from 38
Find the equation of the exponential function represented by the table below:
0
2
1
4
2
8
3
16
9514 1404 393
Answer:
y = 2·2^x
Step-by-step explanation:
When the exponential function is of the form ...
y = a(b^x)
The value of 'a' is the value of y when x=0. The table tells us a = 2.
The value of 'b' is the ratio between values of y when their corresponding x-values differ by 1. The table tells us b = (4/2) = 2.
Then the exponential function describing the table is ...
y = 2(2^x)
Evaluate using the order of operation 8.4+(13.1-0.6)
Answer:
20.9
Step-by-step explanation:
13.1 - 0.6 = 12.5
12.5 + 8.4 = 20.9
Calculate the unit rate for each. Don’t forget the units!
a) Andre DeGrasse runs 100m in 9.91 seconds.
b) Paint costs $48 for 3.8L.
c) Ethan earned $120.25 for working a 6.5h shift.
Answer:
letter c. po sagot diyan po
Answer:
a) Andre DeGrasse runs 100m in 9.91 seconds.
100 m / 9.91 s = 10.09 m per secondb) Paint costs $48 for 3.8L.
$48 / 3.8 L = $12.63 per Lc) Ethan earned $120.25 for working a 6.5h shift.
$120.25 / 6,5 h = $18.5 per hourPerform the indicated operation. Reduce to lowest terms if possible.
2 1/2 x 2 1/3
Answer:
Step-by-step explanation:
Convert mixed fraction to improper fraction.
[tex]2\dfrac{1}{2}*2\dfrac{1}{3}=\dfrac{5}{2}*\dfrac{7}{3}=\dfrac{5*7}{2*3}\\\\=\dfrac{35}{6}=5\dfrac{5}{6}[/tex]
A large national park has an area of 91,417 acres. What is its area in hectares
Answer:
36995.1474
Step-by-step explanation:
multiply the area value by 2.471
Someone help its multiple choice im so confused
need help with this please
Answer: plug 32 in for m
Step-by-step explanation:
Eggs cost $5.40 per doven how many is twenty five eggs cost
Answer:
135.000
Step-by-step explanation:
5.40 x 25 = 135.000
Answer:
135.000
Step-by-step explanation:
5.40×25= 135.000
how many times does 15 go into 745.3?
Answer:
49 times
Step-by-step explanation:
You can divide 745.3 by 15 to see that 49 fifteens will fit in 745.3
Answer:
49 times
Step-by-step explanation:
745.3 / 15 = 15.68666...
Which translates to 15 times.
PLEASE MARK AS BRAINLIEST!!!!!What time is 13 hours past 1:00 am
Answer:
2 pm
Step-by-step explanation:
Answer:
I'm guessing it's 1:00pm? Or 2, not really sure, sorry
Find the intersection point of the straight line equations y = 2x-13 and y = -5x+1
Answer:
(2,-9)
Step-by-step explanation:
Equation Form:
x = 2
y = − 9