Answer:
$14
Step-by-step explanation:
53.85 divided by 3 is 17.95
63.90 divided by 2 is 31.95
31.95-17.95=14
Answer: $14
Step-by-step explanation:
First find out how much each child's ticket costs. 53.85/3 = 17.95. Then find of the same thing for an single adult ticket. 63.90/2 = 31.95. Finally we subtract both numbers 31.95-17.95= 14 dollars. Thats your answer
Evaluate the following integral:
[tex]\large\underline{\sf{Solution-}}[/tex]
Given integral is
[tex]\rm :\longmapsto\:\displaystyle\int\rm \frac{ {x}^{e - 1} + {e}^{x - 1} }{ {x}^{e} + {e}^{x} } \: dx[/tex]
To evaluate this integral, we use Method of Substitution.
So, Substitute
[tex]\rm :\longmapsto\: {x}^{e} + {e}^{x} = y[/tex]
[tex]\rm :\longmapsto\: \dfrac{d}{dx}({x}^{e} + {e}^{x}) = \dfrac{d}{dx}y[/tex]
[tex]\rm :\longmapsto\: {ex}^{e - 1} + {e}^{x} = \dfrac{dy}{dx}[/tex]
[tex]\rm :\longmapsto\:e( {x}^{e - 1} + {e}^{x - 1}) = \dfrac{dy}{dx}[/tex]
[tex]\rm :\longmapsto\:({x}^{e - 1} + {e}^{x - 1})dx = \dfrac{dy}{e}[/tex]
So, on substituting all these values in above integral, we get
[tex]\rm \: = \: \displaystyle\int\rm \frac{dy}{e \: y} [/tex]
[tex]\rm \: = \:\dfrac{1}{e} \displaystyle\int\rm \frac{dy}{ y} [/tex]
[tex]\rm \: = \:\dfrac{1}{e}log |y| + c[/tex]
[tex]\rm \: = \:\dfrac{1}{e}log \bigg| {x}^{e} + {e}^{x} \bigg| + c[/tex]
Hence,
[tex]\rm :\longmapsto\:\boxed{\tt{ \displaystyle\int\rm \frac{ {x}^{e - 1} + {e}^{x - 1} }{ {x}^{e} + {e}^{x} } \: dx = \frac{1}{e}log \bigg| {x}^{e} + {e}^{x}\bigg| + c}}[/tex]
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
LEARN MORE :-
[tex]\begin{gathered}\begin{gathered}\boxed{\begin{array}{c|c} \bf f(x) & \bf \displaystyle \int \rm \:f(x) \: dx\\ \\ \frac{\qquad \qquad}{} & \frac{\qquad \qquad}{} \\ \sf k & \sf kx + c \\ \\ \sf sinx & \sf - \: cosx+ c \\ \\ \sf cosx & \sf \: sinx + c\\ \\ \sf {sec}^{2} x & \sf tanx + c\\ \\ \sf {cosec}^{2}x & \sf - cotx+ c \\ \\ \sf secx \: tanx & \sf secx + c\\ \\ \sf cosecx \: cotx& \sf - \: cosecx + c\\ \\ \sf tanx & \sf logsecx + c\\ \\ \sf \dfrac{1}{x} & \sf logx+ c\\ \\ \sf {e}^{x} & \sf {e}^{x} + c\end{array}} \\ \end{gathered}\end{gathered}[/tex]
what is the answer to 1/4 - (-1/6)
Answer:
5/12
Step-by-step explanation:
1/4 + 1/6 = (6+4)/24 = 10/24 = 5/12
why +1/6?
because: - (-) = +
| -5 -(-8) | i need help with algabraic expression
If I could get help
Answer:
4m, 6m, 7m, 5m
Step-by-step explanation:
To find perimeter you just add the side lengths togeather.
Sam bought a toy for $400 and sold it at a profit of 10% of the cost price. Calculate the SELLING PRICE of the toy.
Answer:
10% = 0.1 x 400 = 40
400 - 40 = 360$
help asap please!! :(( I need help
Answer:
m1= 43
m2=17
m3=120
m4=m5=m6=60
m7=17
m8=120
m9=43
Step-by-step explanation:
"Given ABC is an isosceles triangle and DBE is an equilateral triangle. we have to find each missing measure.
In triangle ABC,
∠1=∠9 (∵isosceles triangle)
⇒ 4x+3=9x-47
⇒ 9x-4x=3+47 ⇒ 5x=50 ⇒ x=10
Hence, ∠9=∠1=(4x+3)°=4(10)+3=43°
Also, given ΔBDE is an equilateral triangle, and all angle of equilateral triangle are equal.
∴ ∠4+∠5+∠6=180°
⇒ ∠4+∠4+∠4=180° ⇒ 3∠4 = 180° ⇒ ∠4 = 60°
∴ ∠4=∠5=∠6=60°
By exterior angle property, ∠3=∠5+∠6=60°+60°=120°
∠8=∠5+∠4=60°+60°=120°
In ΔABD, ∠1+∠2+∠3=180°
⇒ 43°+120°+∠2=180°⇒ ∠2 = 17°
In ΔABD, ∠9+∠8+∠7=180°
⇒ 43°+120°+∠7=180°⇒ ∠7= 17°"
by SerenaBochenek
i need help on math please solve this
Answer:
6/13
Step-by-step explanation:
because if you do 10-4=6
4 digit number that is not divisoble by 2,3,5 or 10
Answer:
isiiqywyysyu the first one the first time in a even if it well y eh I just saw your message garako thiya na na hey I k h I just got home from a ko xa ki xaina the morning to get well soon dd ko we
Step-by-step explanation:
eheuieiriieu to be ei ufuirijwjjeuuwuw to jnndhejfjitwhat is 35-14+27 i really need help pls anser fast
Answer:
B is the correct answer, The first choice (which you chose) is the incorrect answer.
Step-by-step explanation:
how can you tell that a website is valid and reliable?
A. Make sure it sounds valid and reliable when you read it?
B. Use the CARS checklist
C. If it is written using scholarly terms, then it must be written by an expert
D. if there are no grammar or spelling errors then it probably is good
Answer: the CORRECT answer is B
Why B?:
The CARS Checklist (Credibility, Accuracy, Reasonableness, Support), created by Dr. Robert Harris, is a system for evaluating the quality of research information.
Can someone please help me with these with step by step explanation. I also added a hint thing
Answer:
no i cant
Step-by-step explanation:
i just need points uwu
baka sussy
guys pls help me!!!!!!!
Answer:
40
Step-by-step explanation:
alternate interior
Answer:
its 40 degrees
Step-by-step explanation:
its said by the top person :)
The Peyton family stayed in a hotel room for 5 nights while on vacation. The total cost before tax was $1,075. If the hotel room tax rate in the city is 14%, what was the total cost for the hotel room?
Answer:
1225.50
Step-by-step explanation:
14% of 1075 =0.14 x 1075=150.5
1075 +150.5 = 1225.5
The 14% of $1075 is $150.5 thus the total cost for the hotel room overall 5 nights including tax will be $1225.50.
What is the percentage?The percentage is defined as a given amount in every hundred. It is a fraction with 100 as the denominator percentage is represented by the one symbol %.
The percentage is also called the indicating hundredths. Thus, 2% is two-hundredth, which means 2%=2/100=0.02.
As per the given,
The total cost before tax was $1,075.
The tax rate is 14%
14% of $1075 will be,
(14/100)1075 = $150.5
Total cost includes tax = $1075 + $150.5 = $1225.50
Hence "The 14% of $1075 is $150.5 thus the total cost for the hotel room overall 5 nights including tax will be $1225.50".
For more about the percentage,
brainly.com/question/13450942
#SPJ2
i need help cause i dont know this i was out of school that day
Answer:
0.315
Step-by-step explanation:
act like the fraction is a division problem divide 6 by 19.
this decimal is a repeating decimal so it will never end rounded to the thousandth place it is 0.315
OMG please help me! Please!
Answer:
(2,4)
X always comes before Y. So the X is 2 and the Y is 4, so (2,4).
What is the rule when you add a negative number and positive number?
Answer:
a negative plus positive equals a negative-
Answer:
"To find the sum of a positive and a negative integer, take the absolute value of each integer and then subtract these values. The result takes the sign of the integer with the larger absolute value. The sum of any integer and its opposite is equal to zero."
Step-by-step explanation:
Simpler Explanation: If you add a positive number with a negative number, the sign (negative/positive) of the sum is the same as the integer (number) with the largest absolute value. For example;
1. 10 + -12 = -2
Here, the sum has the same sign (negative) as the largest number in the equation (-12).
2. 7 + -3 = 4
Here, the sum has the sign (positive) as the largest number in the equation (7).
A airplane flies 3 hours. The distance is 1200 miles. What is the speed?
Answer:
400 mph
Step-by-step explanation:
1200/3 = 400 miles per hour
Please help!! Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
============================================================
Work Shown:
[tex]a^2 + b^2 = c^2\ \text{ ... pythagorean theorem}\\\\4^2 + x^2 = \left(\sqrt{65}\right)^2\\\\16 + x^2 = 65\\\\x^2 = 65-16\\\\x^2 = 49\\\\x = \sqrt{49} \ \text{ ... only consider the positive root}\\\\x = 7\\\\[/tex]
Find the exponential function that satisfies the given conditions:
Initial value = 66, decreasing at a rate of 0.5% per week (5 points)
f(t) = 0.5 ⋅ 0.34t
f(t) = 66 ⋅ 1.5t
f(t) = 66 ⋅ 0.995t
f(t) = 66 ⋅ 1.005t
Answer:
C. f(t) = 66 * 0.995^tStep-by-step explanation:
Required function is:
f(t) = 66*(1 - 5/100)^t = 66*0.005^tThe matching option is C
Each number in a list of numbers is 3 more than the number before it. The first number in the list is −4. What is the fifth number?
Answer:
- 16
Step-by-step explanation:
-4 - 3 = -7 (1st and 2nd)
3rd) - 7 - 3 = - 10
4th) -10 - 3 = -13
5th) -13 - 3 = -16
Answer:
a. -8
Step-by-step explanation:
A new car is purchased for 20800 dollars. The value of the car depreciates at 10.75% per year. What will the value of the car be, to the nearest cent, after 13 years.
Answer:
Step-by-step explanation: Exponential depreciation formula :-
y = A(1 - r)^t, where y is the value of good after t years , r is rate of depreciation and A is the initial value.
Given : A= $20800 ; r=10.75%=0.1075
The equation models this situation:
Then, the value of car after t=13 years :-
Hence, the value of car after 13 years = $4742.10
Solve for m < DBC.......
Answer:
∠ DBC = 34°
Step-by-step explanation:
∠ DBC = ∠ ABC - ∠ ABD = 64° - 30° = 34°
two companies listed a revenue for the year in their respective websites. Company a has revenue in the amount of 1.6×10^6 and company b has revenue in the amount of 7.2x10^8. how many Times greater is the revenue for company b?
Solve the rational equation quantity 4 times x minus 1 end quantity divided by 12 equals eleven twelfths.
Answers:
x=2.5
x=2.7
x=3
x=4
Answer:
x=3 or C
Step-by-step explanation:
I just did the math and got it correct on my FLVS quiz
In the auditorium there are 13 red chairs and 37 blue chairs. What is the ratio of the number
of blue chairs to the number of red chairs?
If B is the midpoint of AC and AC = 40, what is the measure of BC?
BC =
Answer:
BC = 20
Step-by-step explanation:
Since B is the midpoint of AC , then
AB = BC = [tex]\frac{1}{2}[/tex] AC = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 40 = 20
Antonio works as a furniture salesman and earns a bace salasry of 450$ per week plus 6% commision on sales. What was antonios weekly commission if his total sales was 3750?
Answer:
$ 198
Step-by-step explanation:
450 + 0.06x = 3750
0.06x = 3750 - 450
x = (3300 * 0.06) = 198
x = 198
Solve the equation :
7:x=2:3
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
Since 7-2 is 5, that means that both sides are increasing by 5.
3+5 = 8 so therefore 8 =x
Select all the statements that best describe the graph below.
The Correct choices are :
The Rate of change is not constant The dependent variable is number of book salesThe independent variable is dayThe relationship is non - linear This is a negative relationship8. Bir doğru parçasının yuvarlak uzunluğu 7 cm dir. a) Doğru parçasının en küçük uzunluğu kaç cm olabilir? b) Doğru parçasının en büyük uzunlugu kaç cm olabilir?Aciillll
Answer:
yfyffyfyfyg
Step-by-step explanation:
xgsxfuftuxfyfjfyfyfyffyfyfygyfdtdtdhfgjhtuydxfyyxff